گروه خبري : یادداشت ها
تاريخ انتشار : 1398/02/10 - 14:02
كد :56

مزایا و معایب استفاده از پستانک

بسیاری از کودکان تا حدود سن یک سالگی به طور غریزی نیاز به مکیدن دارند وبه پستانک علاقه زیادی نشان می دهند.
آنها اصولا دوست دارند هر چیزی را در دهانشان کنند و مک بزنن، به همین علت باید تمامی وسایلی را که در نزدیکی کودک قرار دارد و ممکن است در دهان ببرد به خوبی بشویید. انتخاب پستانک متناسب با فرم لب کودک، سن، علاقه (مثلاً رنگ پستانک، شکل آن و …) می تواند زمانی که کودک بی تاب است، گریه می کند و به خواب نمی به او برای آرام شدن کمک کند.
اگر برای آرام کردن کودک خود از پستانک استفاده می کنید حتما آن را مرتب با آب سرد بشویید و ضد عفونی کنید. در حال حاضر تقریبا ۷۰ درصد کودکان زیر یک سال از پستانک استفاده می کنند و در ۱۰ سال اخیر استفاده از آن بیشتر شده است. فراموش نکنید که در دادن پستانک به کودک هرگز زیاده روی نکنید.
 


معایب استفاده از پستانک

شیردهی


عیب اصلی پستانک این است که کودک با مکیدن طبیعی شیر مشکل پیدا می کند. در ابتدا شیر دادن به کودک برای مادر سخت است، به خصوص زمانی که برای اولین بار مادر شدن را تجربه می کند؛ ممکن است کودک شیر را بالا بیاورد. شیر دادن مسئله بسیار مهمی است و نقش اساسی در اولین روزهای زایمان را ایفا می کند. اما کودک باید به خوردن شیر مادر عادت کند.
نوزادی که به پستانک عادت کرده باشد خیلی سخت حاضر از از شیر مادر تغذیه کند   و البته پیشنهاد می شود که بعد از یک سالگی، دیگر به کودک پستانک ندهید تا کودک به مرور زمان یاد بگیرد استرس محیط را خود کنترل کند و به محیط اطراف خود اعتماد داشته باشد. در دو سالگی، او می تواند از چشم ها و دست های خود استفاده کند، اولین کلمات را بگوید و کمتر از محیط اطراف خود بترسد. کودک از این سن به هر آن چه که در محیط قرار دارد توجه می کند و به دلیل کنجکاوی می خواهد همه چیز را کشف کند.
 
مطلب پیشنهادی:

دو عامل مهم در افزایش قد کودکان

نقش اسباب بازی در زندگی کودکان

نکته رفتاری درباره لجبازی کودک


روابط اجتماعی


پستانک مانع حرف زدن کودک و در نتیجه مانع برقراری ارتباط او با محیط اطراف می شود. بعضی کودکان به پستانک وابسته می شوند و به محض این که از دهانشان می افتد شروع به گریه می کنند یا می ترسند ، در این لحظه پدر و مادر هستند که باید با ترفندی کمک کنند تا نگرانی کودک رفع شود.
 


مرواریدهای سفید


برای حفظ سلامت کودک باید قبل از ۲ سالگی پستانک را کنار بگذارد، زیرا در این سن دندان ها شروع به رشد می کنند. متخصصان معتقدند که پستانک موجب شکل گیری نامناسب دندان ها می شوند و به دلیل مواد موجود در پلاستیک پستانک، می تواند مشکلاتی برای دندان ها به وجود آورد. مکیدن انگشت برای کودک بهتر و سالم تر از مکیدن پستانک است، با کام دهان سازگاری بیشتری دارد و باعث رشد طبیعی دندان ها می شود.
 

بهداشت


و در پایان باید گفت تمیز نگه داشتن پستانک بسیار سخت است چون مرتب بر روی زمین می افتد و باید سریعا شسته و ضدعفونی شود..