گروه خبري : اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1398/02/09 - 13:39
كد :55

دو عامل مهم در افزایش قد کودکان

نقش تغذیه در رشد قد کودک

نکته بسیار مهم این است که کودک خواب آرام شبانه داشته باشد و به اندازه کافی فعالیت کند. حتی الامکان 1 ساعت قبل از خواب، کودک قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب نبات، تافی و... مصرف نکند زیرا قندهای ساده خود در هورمون رشد اختلال ایجاد میکنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قد نیز دچار اختلال میشود. بهترین خوراکی قبل از خوابیدن شیر است زیرا که کلسیم در تایم خواب شبانه جذب میشود.

ما با استفاده از یک رژیم غذایی غنی از موادمغذی، حتی در کودکانی که پدر و مادر از نظر ژنتیکی قد متوسط یا کوتاهی دارند، میتوانیم رشد قدی بیشتری ایجاد کنیم. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که نقش تغذیه در رشد قد به قبل از دوران بلوغ بازمیگردد. به محض آنکه نوجوان بالغ شد، دیگر با تغذیه نمیتوان به رشد قدی او کمک کرد.

رژیم غذایی قبل از رسیدن به بلوغ


به همین دلیل توصیه میشود قبل از رسیدن کودک به دوران بلوغ مواد غذایی کلسیم دار که در شیر و لبنیات و ماست از نوع "کم چربی" موجود است، مصرف شود. مصرف خانواده کلم شامل گل کلم، برگ کلم و...، دانه کنجد هم به دلیل امگا ۳ بالا و هم کلسیم بالا، مواد غذایی حاوی ویتامین A یا حاوی پیشتاز ویتامین A بتاکاروتن که در هویج، انبه موجود است و منابع غنی ویتامین C مثل مرکبات را هم باید افزایش دهیم و در نهایت مرتبا کنترل کنیم که کودک مان دچار فقر آهن نباشد زیرا فقر آهن خود زمینه را برای اختلال در رشد قدی فراهم میکند. بطور کلی بخور نخورهای تغذیه ای در رشد قدی کودکان موثر است.

پروتئین:

به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده‌های کودک قرار دهید برای مثال از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی استفاده کنید. این پروتئین‌ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان‌ها را تقویت و باعث تحریک هورمون‌های رشد در بدن می‌شود.

روی:

مطالعات نشان می‌دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون‌های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی و کدو تنبل را بگنجانید.

به طور کلی بخش قابل توجهی از روی در بافت عضلانی، استخوان‌ها و کبد تجمع یافته و مقداری از آن هم در مو، ناخن و پوست یافت می‌شود. دیده شده کودکانی که کوتاهی قد تغذیه‌ای داشته اند با مکمل روی رشد بهتری کرده اند.

به طور کلی منابع غذایی که حاوی پروتئین هستند منبع خوبی از روی هم هستند. جگر و انواع گوشت قرمز، گوشت سفید (نه به اندازه گوشت قرمز)، تخم مرغ، لوبیا، عدس، غلات سبوس دار، لبنیات، مغز‌های گردو، بادام و فندق. سعی کنید بیشتر از منابع حیوانی برای کودک خود استفاده کنید، زیرا جذب روی از منابع حیوانی به مراتب ساده‌تر از منابع گیاهی است.

کلسیم:


کلسیم یکی از عوامل اصلی رشد استخوان هاست. شیر غنی‌ترین منبع کلسیم است. سعی کنید بیشتر از موادی که ویتامین D. و کلسیم دارند استفاده کنید. محصولات لبنی و سبزیجاتی که برگ سبز دارند منبع خوبی برای کلسیم هستند.

نقش تغذیه در رشد قد کودک

نقش خواب در افزایش قد


معمولا کودکانی که دچار کم خونی اند، هم وزن گیری خوبی ندارند و هم قد شان کوتاه میماند. غیر از تغذیه، آنچه بر رشد قدی کودکان تاثیر میگذارد، یک خواب آرام شبانه است. خیلی از بچه ها ممکن است بعد از ظهرها 2ساعت بخوابند اما شب ها دیر بخوابند و صبح ها زود بلند شوند. این نوع خوابیدن ملاک نیست! خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. ملاتونین در زمان خواب و زمان فعالیت روزانه ترشح میشود.

 چگونه فرزندانی شاد داشته باشیم؟

رفتار با کودک از 3 تا 5 سالگی

بازی فکری خلاقانه برای کودکان با ماکارانی

میزان اهمیت بازی فکری برای کودکان