گروه خبري : یادداشت ها
تاريخ انتشار : 1398/07/09 - 14:04
كد :82

علل اجتماعی مشکلات رفتاری کودکان

علل اجتماعی مشکلات رفتاری کودکان

حتما برای‌تان اتفاق افتاده است که گاه نگران تاثیر منفی فیلم‌های جنایی و پلیسی تلوزیون بر کودک خود باشید یا از اینکه کودک شما با شخصیت‌های خشن کارتونی و رایانه‌ای همانندسازی می‌کند و از دوست ناباب خود الگو برمی‌دارد، واهمه دارید. در نتیجه، تصمیم می‌گیرید او را از تمام این ارتباطات منع کنید.

 

حتما در مواقعی تصمیم گرفته‌اید مدرسه کودک خود را تغییر دهید تا از تاثیرات سوء رفتار خشن و سخت‌گیرانه ناظم او پیشگیری کنید، یا محله خود را عوض کرده‌اید تا فرزند شما از فرهنگ حاکم بر آن محله تاثیر نگیرد.

 

حتما از این‌که نوجوان شما تا پاسی از نیمه‌شب با تلفن همراه چت می‌کند نگران‌شده‌اید و... تمام این مسائل، تاثیر جامعه و محیط پیرامون را بر رفتار کودک نشان می‌دهند. مسلما کودکان و نوجوانان از رسانه‌ها (تلوزیون، ماهواره، اینترنت، مجله، کتاب و...)، دوستان، محیط مدرسه، معلمان، شخصیت‌های هنری، ورزشی و... جامعه الگوبرداری می‌کنند و تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

 

اگر کودکی علایم اضطراب و وسواس داشته باشد و در مدرسه‌ای درس بخواند که ناظم و معلمی بسیار سخت‌گیر و انعطاف‌ناپذیر و دانش‌آموزانی قلدر و زورگو داشته باشد، مطمئناً صفات سرشتی این کودک تشدید می‌شود.

یا اگر کودکی بیش‌فعال، معلمی کم‌حوصله، کج‌خلق و سخت‌گیر داشته باشد، علاقه او به درس و رفتن به مدرسه کاهش می‌یابد. می‌توان تصور کرد که جامعه پیرامون ما چه تاثیرات عظیمی بر رفتار کودک می‌گذارد.

 

با وجود این بسیاری از ما از شخصیت مثبت معلم خود الگوبرداری کرده‌ایم، در جامعه پیرامون ما کسانی بوده‌اند که ما را در مواقع بحرانی راهنمایی کرده‌اند و یا ما را در شکل‌گیری شخصیت و رسیدن به هویتی مستقل یاری داده‌اند. پس همچنین جامعه مطلوب می‌تواند تاثیرات مثبتی بر رفتار کودک داشته باشد.