گروه خبري : یادداشت ها
تاريخ انتشار : 1398/02/02 - 13:53
كد :51

کودکان مانند بزرگسالان نیاز به پذیرفته‌شدن دارند. پدر و مادر نماینده کودک خود نیستند. هر کودکی نیازها، خواسته‌ها، آرزوها، احساسات و عقاید متفاوتی دارد

مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

کودکان بیش از هر انسانی نیازمند و وابسته به والدین و اطرافیان خود هستند،نیاز های کودک به غذا،مسکن،اسباب بازی و پوشاک خلاصه نمی شود بلکه تمام نیز های درونی و بیرونی کودک باید پاسخ داده شوند

از جمله نیازهای روحی که ارتباط نزدیکی با شخصیت بیرونی انسان دارد و تأثیرات آن در رفتار افراد و به خصوص کودکان و نوجوانان محسوس است، نیازهای عاطفی و احساسی و روحی آنان است که در رشد و تعالی جنبه های فیزیکی و روانی وجود انسان بسیار موثر است و اگر به آن ها به درستی توجه نشود، ممکن است کودکان و نوجوانان به ناهنجاری های اجتماعی، افسردگی، مشکل هویتی و ... دچار شوند. چنین کودکانی، چون روحشان توسط خانواده تعالی بخشیده نشده ، به جامعه و محیط های آموزشی آسیب های جدی می رسانند. در این مطلب به چند نمونه از نیازهای عاطفی کودکان اشاره شده است.

نیازهای عاطفی کودک

محبت

روانشناسان معتقدند مهم ترین نیاز عاطفی و روانی کودک در محیط خانواده، مهر و محبت و توجه و احترام است. به طوری که کمبودهای عاطفی، صدمات جبران ناپذیری را به آینده کودک وارد می کند. کودک نیاز دارد که دوست داشته شود و همان طور که هست پذیرفته شود این گونه احساس امنیت می کند و نیاز های عاطفی اش ارضا می شود.

 

احترام

همه انسان‌ها از جمله کودکان نیازمند محترم شمذده شدن هستند. برای داشتن رفتار و رابطه‌ای مبتنی بر احترام با فرزندتان باید تلاش کنید تا به اندازه کافی به او توجه کنید و احترامی معقول را در ابعاد مختلف رابطه‌تان به کار بگیرید. اگر می‌خواهید که فرزندتان احساس محترم بودن را تجربه کند و خود هم به دیگران احترام بگذارد باید علاوه بر اینکه به او احترام می‌گذارید در روابط خود با افراد دیگر هم این احترام را نشان بدهید.

برای ایجاد احترام در محیط خانه باید از فریاد زدن، پرخاشگری، صحبت کردن با طعنه و تحقیر کردن پرهیز کنید. بی‌حوصلگی و عصبانیت هم از جمله رفتارهای نامناسبی هستند که باعث می‌شوند کودک چیزی درباره احترام و محترم بودن در زندگی یاد نگیرد. از جمله اقداماتی که باید برای جاری کردن احترام در روابط خانوادگی خود به کار بگیرید، گوش دادن موثر به جای پرحرفی، پرهیز از دروغ گفتن، استفاده از کلمات مودبانه مانند لطفا و خواهش می‌کنم و…، فرمان ندادن به کودک است. یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید در این زمینه رعایت کنید، این است که اشتباهات خود را بپذیرید و به فرزندتان نشان دهید که برای خود و دیگران ارزش قائل هستید و مسئولیت کار خود را می پذیرید.

 

پذیرفته‌ شدن

هر کودکی مانند سایر بزرگسالان عقیده و نظر خاصی دارد، با کودک مشورت کنید و به طور مستقل نظر کودک خود را بپرسید. باید به طور مستقل از کودک درباره عقایدش سوال کنید و آنها را بپذیرید. نه به این معنا که هر چه می‌گوید، قبول کنید. بلکه به معنای اینکه قبول کنید که او برای خود به طور مستقل از هر کس دیگری دارای عقیده و فکر است.

بسیاری از افراد، فکر می‌کنند که کودکان به چون کم سن هستند، نظر آنها را نمی پرسند و برای آنها ارزش قائل نیستند. و با این افکار کودک خود را سرخورده می کنند و باعث می شوند عقده‌های مختلفی در وجودش شکل بگیرد. همه دوست دارند که نظرات‌شان شنیده شود و استقلال روحی و فکری‌شان از سمت دیگران پذیرفته شود

 

بازی های گروهی

بازی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان یک خصیصه طبیعی به حساب می آید و زمینه رشد جسمانی و روانی آنها را فراهم می کند وقتی کودک در بازی های گروهی شرکت می جوید، روحیه تعادل و خویشتنداری او تقویت می شود و از تجربیات و لیاقت دیگران استفاده می کند و بر توانایی های شخصی خویش می افزاید. حضور بزرگترها ، هرچند کوتاه ، در این بازی ها، بها دادن به شخصیت کودک به حساب می آید. برخی از بازی های خوب ممکن است باعث انتقال برخی از رفتارهای پسندیده و مسائل تربیتی شود.