گروه خبري : یادداشت ها
تاريخ انتشار : 1398/01/27 - 14:01
كد :49

استقلال در کودکان

استقلال طلبی کودک

زمانی که کودک شما شروع به کسب مهارت های جسمانی جدیدی می کند، مانند غلتیدن ، چهار دست و پا راه رفتن ، نشستن ، یا حتی راه رفتن . بهتر شدن قدرت عضلانی و مهارت های مربوط به هماهنگی دست با چشم ، امکان حرکت بسیار مستقل تر را به او می دهد.
کودک شما سعی در تجربه استقلالی می کند که بدن او در طی رشد فیزیکی اش به او می دهد، بدن او می طلبد که برای مثال غذایش را خودش بخورد.
حتی از اینکه شما بخواهید به او غذا بدهید رنجیده خاطر می شود و ممکن است دست شما را به عقب بزند.

کودک خود را برای مستقل غذا خوردن تشویق کنید :


هر چه می گذرد کودک شما کمتر نیاز به کمک در غذا خوردن دارد و شاید ترجیح دهد غذاهای نرم را خودش با قاشق بردارد و بخورد.
سعی کنید غذاهایی را برای کودک خود درست کنید که بهتر و راحتتر بتواند غذا بخورد ، غذا هایی به سبک پوره که راحت در قاشقش قرار بگیرند و از ظرف هایی برای او استفاده کنید که مانند کاسه باشد و زود از ظرفش نریزد.


غذاهای انگشتی :


غذاهایی که میشود با انگشت برداشت و خورد برای آموزش غذاخوردن بسیار خوب است و باید کم کم نقش مفیدی در رژیم غذایی کودک شما داشته باشد. کودک از آزادی حرکتی که این نوع غذاها به او می دهد و از اینکه این نوع غذاها را میتواند بدون دخالت بزرگترها بخورد لذت می برد.
بگذارید سبزیجات بخارپز شده یا خام را با نان خورش سرد امتحان کند یا پوره ای را که دوست دارد ، با زدن نان به داخل آن بخورد.
غذاهای انگشتی باید به اندازه ی کافی سفت باشد تا کودک بتواند آنها را بردارد ، و در عین حال به اندازه ی کافی نرم باشد تا بتواند به راحتی بجود و ببلعد.
صرف اینکه کودک شما دندان دارد به این معنا نیست که به طور غریزی می داند چطور باید از دندان هایش استفاده کند. کودک خردسال خیلی احتمال دارد که تکه ای از غذا را گاز بزند ، سعی کند آن را به همان صورت ببلعد ، و بنابراین در گلویش گیر کند .
بنابراین هنگام غذا خوردن نباید حتی یک لحظه آنها را تنها گذاشت و البته باید سعی کرد حس استقلال طلبی کودک را رشد داد.